Historia

Kings of Leon to amerykański zespół rockowy, którego historia rozpoczyna się w roku 1999 w Nashville. Zespół tworzy trzech braci i jeden kuzyn. Nazwa grupy pochodzi od imienia zarówno dziadka, jak i ojca braci. Obaj panowie nosili imię Leon. Ambitny kwartet, który stworzyli już w 2002 roku podpisał kontrakt z amerykańską wytwórnią RCA Records. W roku 2003 ukazały się ich pierwsze mini albumy: „Holy Roller Novocaine” i „What I Saw”. W tym samym roku ukazał się ich pierwszy longplay: „Youth and Young Manhood”. Album ten błyskawicznie trafił na brytyjskie listy przebojów. To właśnie w Wielkiej Brytanii Kings of Leon mają najwięcej fanów, zdecydowanie więcej niż w rodzinnych Stanach. Po ukazaniu się płyty zespół otrzymał propozycję wspólnej trasy koncertowej z kultowym zespołem U2, Boby Dylanem i Pearl Jam.

Kolejną płytę zespół wydał w roku 2004 w Wielkiej Brytanii. Album nosił tytuł „Aha Shake Heartbreak”. Kilka miesięcy później płyta ta dostępna była także w sklepach muzycznych na terenie USA. Po wydaniu albumu lista fanów grupy znacząco się powiększyła. Z gratulacjami zaś pospieszył między innymi Bob Dylan. W 2007 roku ukazała się kolejna płyta zespołu. Ją także muzycy zdecydowali się wydać w Wielkiej Brytanii. Tytuł trzeciej płyty to „Because of the Times”. Ukazanie się płyty na rynku poprzedzone zostało singlem „On Call”. Album bardzo szybko trafił na pierwsze miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Caleb Followill w roku 2008 ogłosił, że zespół przystąpił do pracy nad swoim czwartym albumem studyjnym. Płyta ukazała się we wrześniu w Wielkiej Brytanii. Już 28 lipca utwór „Crawl” fani mogli ściągnąć za darmo z oficjalnej strony internetowej zespołu.

W roku 2011 album „Come Around Sundown” został nominowany do nagrody Grammy. Rok wcześniej zespół wydał swoją kolejną płytę. Podobnie, jak wcześniejsze ukazała się ona w Wielkiej Brytanii. Kings of Leon kilkakrotnie koncertowali w Polsce. Po raz pierwszy grupa wystąpiła w Polsce w roku 2009 na Open’er Festival w Gdyni.